Zprávy z cest: Moravské Slovácko

05.08.2015 20:19
Teď v létě se toho moc u nás neděje, konal se sice Železný císarak, ale tam, pro mne z nepochopitelných důvodu, nemá Jirka kat 60+, jako, že bychom my starci podle něho asi tu zátěž (směšnou) nezvládli...
 
To jen tak bokem. Já už měl dávno vyhlídnutý závod na jihu Moravy, kde mám známe, u kterých pak můžu přespat a hlavně opět poznat nový závod, místo, lidi.
 
Tři hodiny v autě a jsme tam. Auto to v pohodě zvládlo (už má roky a moc o něj nepečuji). Blatnici pod sv. Antoníčkem jsme našli, ubytovali se, a ve 4 odpoledne vyrazili směr Velká nad Veličkou. Start byl 5, trochu nezvyklé, raději běhám dopoledne ale nějak to vydržím... Bylo docela teplo, to by mohlo být pro mne výhodou, nějak mi to zvlášť nevadí (to bude asi tím, že běhám pomaleji :), většina trpí...
 
Horňácká pětadvacítka byl hlavní závod. Pro slabší kousky byla možnost běžet kratší, 8 km dlouhou trať. A skutečně většina ji běžela. Na 25, která se konala již po 45 nás startovalo...45 (tak je tu předpoklad dalšího nárůstu:). Cílem bylo pro mne doběhnout, nějak se mi nedaří hubnout a moc toho také nenaběhám. Pokukoval jsem po soupeřích, kdo asi bude v D, ale nikoho jsem tam neznal, nešlo to odhadnout...
 
Po startu jsme zakroužili obci a vyrazili k sousedum do Javorníku, po proběhnutí, zpět do Velké, tam nás také opustili borci z kratší trasy. Ti už byli v cíli. Pěkně se to roztáhlo, nikoho jsem před sebou neviděl a můj plán, běžet na kontakt byl v háji, musel jsem sledovat šipky a ne vždy jsem jsi byl jistý.  Ale po celé trase byli diváci...skoro jako TDF, povzbuzovali, nabízeli vodu, poznal jsem, že běžím správně :)
 
Proběhli jsme Louku a zamířili do Lipové, tam byla smyčka a konečně jsme se začali vracet. Na čele byl bezpečně s velkým náskokem Dan Orálek...Po vběhnutí do Louky mne přivital místní rozhlas, tak už všichni v okolí vědí o Prajzském BK Kravaře :) Do cíle to bylo ještě daleko, konečně púlmaraton, dokonce jsem jednoho mlaďocha předběhl, byl jsem na sebe pyšný... a v klidu to doběhnu, kdepak, najednou z ničeho nic se vedle mne objevil, běžec a mlaďoch to nebyl, naopak...bylo po pohodě. Začalo se závodit.
 
Asi 2 km jsme běželi vedle sebe a čekali kdo odpadne. Necelý km před cílem jsem polevil, přece jen málo trénuji, bylo to znát...ještě okruh v obci a cíl. Žena byla překvapena, že tak brzo, ani mne nestihla vyfotit, čas 2:19:16 byl i pro mne příjemným překvapením. Začal jsem doufat, že by bedna? Netrvalo to dlouho a potvrdilo se to, 3. místo v kat. První z Brna, druhý z Bratislavy no a já, parádá. Obsah obálky zaplatil benzín, byl jsem hvězda, žena i známi mne obdivovali :)
 
Pak už jen posezení u výborného vína u známých, druhý den návštěva poutního místa, kostela nad obcí, sv. Antonínek stál při mne. Poslední pohledy do krajiny a cesta zpět. Před námi ještě byla zastávka v Luhačovicích, úžasné lázně, vyzkoušel jsem skoro všechny prameny, doplnil minerály...Cesta bez problému, už přemýšlím, kam příště.
 
Erich
 

Diskusní téma: Zprávy z cest: Moravské Slovácko

Datum: 04.04.2020

Vložil: CyberXMaw

Titulek: Eskadron -- brand loved by horse riders all over the world

Eskadron is one of the most valued high-street manufacturers on the world that focuses primarily on the creation of highquality design clothing and equipment. This German concern was founded by Pikeur trying to fit with the jockeys' needs, who were searching for professional but also stylish equestrian accessories. So, what makes Eskadron therefore special and why their collections are so popular with passengers?Eskadron -- why do riders from all over the world love this new?
Eskadron is tremendously popular among horse-riding lovers for twelve or more years today. This brand's products are distinguished by their high quality attention for detail. Eskadron is also valued for their exceptional practicality, elegance, and innovativeness of their projects, contemporary design, and availability. The new offer has both pro items and ones for recreational riders. So, you can discover basic equestrian clothing, professional design, and various accessories necessary for your appropriate saddling of a horse. Eskadron offers saddle cloths, halters, rugs, bell boots for horses, vases, fly vases, drapes, but also hoodies, t-shirts, breeches, even reveal coats. These products include the eu, which in addition verifies their quality.Eskadron's ranges
Eskadron has many selections. Some are seasonal, many others are constantly available in their own offer. The most popular collections of the brand are:
Vintage Sports - launched twice per calendar year, this line is composed only of horse equipment. Services and products from this collection are very simple, in conventional soft colors but at precisely the same time quite tasteful.
Platinum - starts once a year for people who prefer traditional solutions. You will mostly find gray and black colors combined with delicate image themes.
Young Star - lineup for kids that begin their adventure with horse riding. It's basic horseriding accessories in bright colors and exceptional designs.
Equestrian Fanatics - clothing line made for riders who like to stand outside. Available coats, hoodies, and backpacks successfully combine casual clothing with equestrianism.
Vintage offer - Their steady offer of clothing, equipment, and accessories. It is possible to find products useful for training and regular rides but additionally elegant show clothing.

Eskadron can be a brand used by cyclists from all around the world. For the sake of riding and safety both yours and your horse's, it is worth investing in high-quality articles, which will enable one to fully enjoy this sport that is exceptional.

Datum: 04.04.2020

Vložil: labedroomSlums

Titulek: Bed in a bag sets Los Angeles

<b><a href=https://labedroom.com/>Furniture for less</a></b>
Decided refresh your? Check out the news products for home use from new collection, in which represented as furniture with bright floral patterns and colors and products with chic texture finish metallic. Furniture for the garden is undoubtedly necessary attribute any villas. In the online store you can buy reliable furniture for home and garden. Corporation will deliver in HOLLYWOOD client absolutely all furniture at desired time working day.Prices, those that provides internet shop furniture Westwood nice any visitor.As a rule low tariff causes certain questions regarding properties products. The catalog which is today filled all kinds of items pieces of furniture presents exclusively quality manufactured products.

Datum: 04.04.2020

Vložil: raway

Titulek: продвижение сайтов в самаре Самара

Допустим, вы обладатель нового web-ресурса, который имеет приятный стиль, удобную навигацию и нужную для гостей рекламную информацию. Но на вебсайт ни кто не наносить визит. Что делать? Если у вас есть собственный бизнес мы поможем вам создать веб страницу. Само собой разумеется, ни одно настоящее либо виртуальное предприятие не может продвигаться само по себе. Всякой фирме необходимо подспорье в приобретении популярности, а во Глобальной паутине без нее безусловно не быть из-за бурной конкуренции.Мы занимаемся разработкой электронной коммерцией. Сотрудники нашей компании готовы запустить хороший любой сайт в течение нескольких рабочих дней. Помимо оказания готовых веб-сайтов, мы оказываем работы тех. сопровождения: своевременное продление хостинга и нового домена, добавление наполнения на веб-сайт, публикация новостей. Наши услуги могут помочь вам стать фаворитом на просторах сети интернета.

<a href=https://apistudio.ru>продвижение сайта в сша</a>

Если вам нужно продвижение или создание сайта - пишите на sales@apistudio.ru

Datum: 03.04.2020

Vložil: contractorBes

Titulek: 1920s kitchen remodel

General professional manhattan

The job of General building and construction manhattan is to transmit to the consumer the whole facility in its entirety, and not such as separately performed job. Of particular significance is the part of the standard specialist during the massive building of flats of home style, commercial complicateds, commercial amenities.

<b><a href=https://grandeurhillsgroup.com/>general contractors nyc</a>;</b>
<u>Industrial properties.</u>

Today, the listing of development services includes several company interior decoration. An client and also a consumer can devote a bunch of time-solving on all organizational problems. A even more reasonable option is to entrust this duty to General building NY.

Datum: 02.04.2020

Vložil: Sandramer

Titulek: Hi! Only from 18+!

Hurry up to look into loveawake.ru you will find a lot of interesting things

Click here...

Click here>>>

Datum: 02.04.2020

Vložil: pinxmplyh

Titulek: спасибо интересное чтиво

Огромное тебе СПАСИБО

Datum: 02.04.2020

Vložil: JamesPrope

Titulek: 23deed0d5d5b4f0d64646dd974bf7506 writing help website

academic goals essay essay on man my name essay sample best essay on education urdu essay in urdu language essay on cinema unemployment in pakistan essay does prison work essay essay on seven wonders of the world fast custom essay essays about society is the world changing for the better sat essay essay about the internet essay on orphanage things to write a descriptive essay about

Datum: 01.04.2020

Vložil: vfdbhwpy

Titulek: aampsgqx

<a href="https://dsfczxcett.blogspot.com/2020/03/httpwww_84.html">https://dsfczxcett.blogspot.com/2020/03/httpwww_84.html</a>
<a href="https://dsfczxcett.blogspot.com/2020/03/httpwww_43.html">https://dsfczxcett.blogspot.com/2020/03/httpwww_43.html</a>
<a href="https://dsfczxcett.blogspot.com/2020/03/httpwww_35.html">https://dsfczxcett.blogspot.com/2020/03/httpwww_35.html</a>
<a href="https://dsfczxcett.blogspot.com/2020/03/httpsife_20.html">https://dsfczxcett.blogspot.com/2020/03/httpsife_20.html</a>
<a href="https://dsfczxcett.blogspot.com/2020/03/httpsyourcommunity_27.html">https://dsfczxcett.blogspot.com/2020/03/httpsyourcommunity_27.html</a>

Datum: 29.03.2020

Vložil: minaopaurl

Titulek: Интернет и IP телефония в Крыму

<a href=https://ecrimea.net/voip>Офисные АТС</a> и <a href=https://ecrimea.net/voip>IP телефония</a> в Крыму.
Компания <a href=https://tritel.net.ru>Tritel</a>, участник <a href=https://acosc.ru>Ассоциации Кабельных Операторов Связи Крыма</a>, предоставляет услуги безлимитного доступа к сети <a href=https://tritel.net.ru/internet>Интернет</a> для жителей Симферополя с возможностью подключения к сети на скорости 100Мбит/с.
<a href=https://tritel.net.ru>Подключить интернет</a> в Симферополе. Бесплатное <a href=https://tritel.net.ru/ktv>кабельное телевидение</a> в Симферополе. услуги <a href=https://tritel.net.ru>безлимитного интернета</a> всего за 360 рублей. У нас Вы можете <a href=https://tritel.net.ru>подключить интернет</a> всего за сутки.
<a href=https://tritel.net.ru>Интернет провайдер</a> в Симферополе.
Telco - <a href=https://ecrimea.net/voip>Телефония в Крыму</a>.

Datum: 28.03.2020

Vložil: ForexNeolla

Titulek: Automated forex trading

https://currency-trading-brokers.com/forex-comparisons-ratings-reviews-hungary.html Forex, kulfoldi deviza-kicsereljek-valtasi-csere-atvaltasi-kicserelese, valuta-penznem, penzugyi, tozsdei-reszveny-alapok-raktaron-szamba-keszlet piac.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek